Zámecký areál Dačice

Zámek Dačice a okolí

Zámek v Dačicích má velmi pestrou historii. V 16. století zde bylo velmi rozsáhlé sídlo Krajířů z Krajku. Tento šlechtický rod pochází z Korutan. Nejprve zde byl postaven starý zámek, který v dnešní době slouží jako městský úřad. Jednalo se o renesanční stavbu s cimbuřím. Tato stavba byla založena v roce 1591. Zámek byl upravován také během sedmnáctého století za Viléma Dubského z Třebomyslic. Nový architekt Francesco Camelli navrhnul úpravu zámeckých věží.

Do věže byly následně vloženy hodiny, což se datuje do roku 1713. Přistavěna byla také kuchyně, která hrála důležitou roli. Autorem sochařské výzdoby celého zámku byl Sebald Kolbl. Roku 1809 byl zámek přepsán do majetku Dalbergů. Následovala také empírová úprava zámku, kterou prováděl velmi uznávaný architekt z Vídně Riedl. Ve třicátých letech devatenáctého století byly upraveny také intriéry, samozřejmě také do empírové stylu. Poslední úprava přišla v roce 1909, kdy změnili podobu nádvoří. Od roku 1945 je zámek zestátněn a přístupný veřejnosti.

V letech 1990 a 1996 byla provedena rekonstrukce fasád, nádvoří, hospodářského křídla a dalších částí zámku. Díky tomu byl zámek zhodnocen pro návštěvníky a také pro současnou generaci. Pokud se tedy sami budete chtít přesvědčit o krásách zámku, nezbývá než se vydat na prohlídku zámku, která jistě bude stát za to.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Dačice a označen , , , . Záložka je zde.

Komentáře jsou uzavřeny.