Zámecký areál Dačice

Zámek Český Rudolec

Historie zámku je velmi pestrá. První písemná známka hovoří o tom, že si Vladyka z Humpolce koupil tvrz v Rudolci. V roce 1466 je Rudolec koupen Václavem z Mařejže. Jeho rod je pánem panství až do roku 1630. Všechny tyto smlouvy hovoří o zámku jako o tvrzi. V roce 1630 došlo ke změně majitele, kdy celý pozemek koupil Ferrante Coquito. Zajímavou událostí je objev náčrtu, který se dochoval v norimberském archivu. Na plánku jasně identifikujeme další buduvy, kde stáli koně a vedlejší budovu, které spolu tvořili nádvoří. V oce 1741 umře majitelka Marie Terizie Trautsohnová a je udělán kompletní inventář a popis celého sídla. V následujících letech se majitelé zámku střídali jako na běžícím páse.

Za zmínku stojí pouze dva rody, a to Daunové, kteří zde působili mzi lety 1791 až 1801. Druhým rodem jsou Colloredo – Mansfeldové. Následovalo opět časté šachování mezi majiteli. V poslední době se na zámku opět dělo poměrně hodně věcí. Jendak byl zapojen do programu ochrany kulturních památek a historických objektů. S tím souvisela i nabídka složeb cestovního ruchu, která se značně rozšířila. Nejvyšší prioritou je však záměr záchrany zchátralého zámku Český Rudolec. Přínosem projektu bude opravený zámek, opětovné rozšíření služeb a také nová pracovní místa.

Samozřejmě budou nabídnuta místoním obyvatelům. Pokud tedy plánuje v této oblasti dovolenou nebo výlety, jistě se na zámku zastavte podívat.

Komentáře jsou uzavřeny.